    Littelfuse Inc. V20X320E
    Part No.:
    V20X320E
    Package:
    Disc 23mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20X320E.pdf
    Description:
    VARISTOR 510V 15KA DISC 23MM
    Shipping
    Inventory:485
    Package / Case:
    Disc 23mm
    Series:
    Xtreme Varistor
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    320 V
    Maximum DC Volts:
    410 V
    Varistor Voltage (Min):
    459 V
    Varistor Voltage (Typ):
    510 V
    Varistor Voltage (Max):
    561 V
    Current - Surge:
    15 kA
    Energy:
    546J
    Capacitance @ Frequency:
    1000 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20X320E on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20X320E price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20X320E?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V20X320E.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V20X320E pin diagram, V20X320E datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V20X320E
    Part Number V20X320E
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 23mm
    Series Xtreme Varistor
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 320 V
    Maximum DC Volts 410 V
    Varistor Voltage (Min) 459 V
    Varistor Voltage (Typ) 510 V
    Varistor Voltage (Max) 561 V
    Current - Surge 15 kA
    Energy 546J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)