    Littelfuse Inc. V20H320P
    Part No.:
    V20H320P
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20H320P.pdf
    Description:
    VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
    Shipping
    Inventory:390
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    HMOV™
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    320 V
    Maximum DC Volts:
    420 V
    Varistor Voltage (Min):
    459 V
    Varistor Voltage (Typ):
    510 V
    Varistor Voltage (Max):
    561 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    320J
    Capacitance @ Frequency:
    750 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20H320P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20H320P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20H320P?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V20H320P.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V20H320P pin diagram, V20H320P datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V20H320PL3T1 V20H320P
    Part Number V20H320PL3T1 V20H320P
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm
    Series HMOV™ HMOV™
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 320 V 320 V
    Maximum DC Volts 420 V 420 V
    Varistor Voltage (Min) 459 V 459 V
    Varistor Voltage (Typ) 510 V 510 V
    Varistor Voltage (Max) 561 V 561 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA
    Energy 320J 320J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 750 pF @ 1 MHz 750 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) -55°C ~ 125°C (TA)