    Littelfuse Inc. V20E50PL2T
    Part No.:
    V20E50PL2T
    Package:
    Disc 20mm
    Description:
    VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    LV UltraMOV™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    50 V
    Maximum DC Volts:
    65 V
    Varistor Voltage (Min):
    73.8 V
    Varistor Voltage (Typ):
    82 V
    Varistor Voltage (Max):
    90.2 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    80J
    Capacitance @ Frequency:
    6000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20E50PL2T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E50PL2T price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E50PL2T?
    Image V20E50PL2T
    Part Number V20E50PL2T
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series LV UltraMOV™
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 50 V
    Maximum DC Volts 65 V
    Varistor Voltage (Min) 73.8 V
    Varistor Voltage (Typ) 82 V
    Varistor Voltage (Max) 90.2 V
    Current - Surge 10 kA
    Energy 80J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 6000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)