    Littelfuse Inc. V20E460P
    Part No.:
    V20E460P
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20E460P.pdf
    Description:
    VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    UltraMOV™
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    460 V
    Maximum DC Volts:
    615 V
    Varistor Voltage (Min):
    675 V
    Varistor Voltage (Typ):
    750 V
    Varistor Voltage (Max):
    825 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    360J
    Capacitance @ Frequency:
    400 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20E460P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E460P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E460P?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V20E460P.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V20E460P pin diagram, V20E460P datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V20E460PL1B V20E460P V20E460PL1A V20E460PL1TX2855 V20E460PL1T1
    Part Number V20E460PL1B V20E460P V20E460PL1A V20E460PL1TX2855 V20E460PL1T1
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series UltraMOV™ UltraMOV™ UltraMOV™ UltraMOV™ UltraMOV™
    Packaging Bulk Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 460 V 460 V 460 V 460 V 460 V
    Maximum DC Volts 615 V 615 V 615 V 615 V 615 V
    Varistor Voltage (Min) 675 V 675 V 675 V 675 V 675 V
    Varistor Voltage (Typ) 750 V 750 V 750 V 750 V 750 V
    Varistor Voltage (Max) 825 V 825 V 825 V 825 V 825 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA 10 kA
    Energy 360J 360J 360J 360J 360J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz