    Littelfuse Inc. V20E420L1B7
    Part No.:
    V20E420L1B7
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20E420L1B7.pdf
    Description:
    VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    UltraMOV™
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    420 V
    Maximum DC Volts:
    560 V
    Varistor Voltage (Min):
    612 V
    Varistor Voltage (Typ):
    680 V
    Varistor Voltage (Max):
    748 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    320J
    Capacitance @ Frequency:
    600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20E420L1B7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E420L1B7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E420L1B7?
    Image V20E420L1B7
    Part Number V20E420L1B7
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Maximum AC Volts 420 V
    Maximum DC Volts 560 V
    Varistor Voltage (Min) 612 V
    Varistor Voltage (Typ) 680 V
    Varistor Voltage (Max) 748 V
    Current - Surge 10 kA
    Energy 320J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)