    Littelfuse Inc. V20E20PL1B1
    Part No.:
    V20E20PL1B1
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20E20PL1B1.pdf
    Description:
    VARISTOR 33V 8KA DISC 20MM
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    LV UltraMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    20 V
    Maximum DC Volts:
    26 V
    Varistor Voltage (Min):
    29.7 V
    Varistor Voltage (Typ):
    33 V
    Varistor Voltage (Max):
    36.3 V
    Current - Surge:
    8 kA
    Energy:
    58J
    Capacitance @ Frequency:
    15000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V20E20PL1B1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E20PL1B1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E20PL1B1?
    Image V20E20PL1B1
    Part Number V20E20PL1B1
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series LV UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 20 V
    Maximum DC Volts 26 V
    Varistor Voltage (Min) 29.7 V
    Varistor Voltage (Typ) 33 V
    Varistor Voltage (Max) 36.3 V
    Current - Surge 8 kA
    Energy 58J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 15000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)