    Littelfuse Inc. V20E150L1B7
    Part No.:
    V20E150L1B7
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20E150L1B7.pdf
    Description:
    VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    UltraMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    150 V
    Maximum DC Volts:
    200 V
    Varistor Voltage (Min):
    216 V
    Varistor Voltage (Typ):
    240 V
    Varistor Voltage (Max):
    264 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    120J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V20E150L1B7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E150L1B7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E150L1B7?
    Image V20E150L1B7
    Part Number V20E150L1B7
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Maximum AC Volts 150 V
    Maximum DC Volts 200 V
    Varistor Voltage (Min) 216 V
    Varistor Voltage (Typ) 240 V
    Varistor Voltage (Max) 264 V
    Current - Surge 10 kA
    Energy 120J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)