    Littelfuse Inc. V20E140PL1B7
    Part No.:
    V20E140PL1B7
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV20E140PL1B7.pdf
    Description:
    VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    UltraMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    140 V
    Maximum DC Volts:
    180 V
    Varistor Voltage (Min):
    198 V
    Varistor Voltage (Typ):
    220 V
    Varistor Voltage (Max):
    242 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    110J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1750 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V20E140PL1B7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V20E140PL1B7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V20E140PL1B7?
    Image V20E140PL1B7
    Part Number V20E140PL1B7
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 140 V
    Maximum DC Volts 180 V
    Varistor Voltage (Min) 198 V
    Varistor Voltage (Typ) 220 V
    Varistor Voltage (Max) 242 V
    Current - Surge 10 kA
    Energy 110J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1750 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)