    Littelfuse Inc. V150LT5P
    Part No.:
    V150LT5P
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 10mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV150LT5P.pdf
    Description:
    VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
    Shipping
    Inventory:381
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 10mm
    Series:
    LT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    150 V
    Maximum DC Volts:
    200 V
    Varistor Voltage (Min):
    216 V
    Varistor Voltage (Typ):
    240 V
    Varistor Voltage (Max):
    264 V
    Current - Surge:
    2.5 kA
    Energy:
    25J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    360 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V150LT5P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V150LT5P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150LT5P?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V150LT5P.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V150LT5P pin diagram, V150LT5P datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V150LT5P V150LT5PX2855
    Part Number V150LT5P V150LT5PX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 10mm Disc 10mm
    Series LT LT
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 150 V 150 V
    Maximum DC Volts 200 V 200 V
    Varistor Voltage (Min) 216 V 216 V
    Varistor Voltage (Typ) 240 V 240 V
    Varistor Voltage (Max) 264 V 264 V
    Current - Surge 2.5 kA 2.5 kA
    Energy 25J 25J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 360 pF @ 1 MHz 360 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)