    Littelfuse Inc. V150LA10CP
    Part No.:
    V150LA10CP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV150LA10CP.pdf
    Description:
    VARISTOR 240V 6.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    C-III
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    150 V
    Maximum DC Volts:
    Varistor Voltage (Min):
    216 V
    Varistor Voltage (Typ):
    240 V
    Varistor Voltage (Max):
    264 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    100J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    5000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V150LA10CP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V150LA10CP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150LA10CP?
    Image V150LA10CP V150LA10CPX2855
    Part Number V150LA10CP V150LA10CPX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Series C-III C-III
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 150 V 150 V
    Maximum DC Volts - -
    Varistor Voltage (Min) 216 V 216 V
    Varistor Voltage (Typ) 240 V 240 V
    Varistor Voltage (Max) 264 V 264 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 100J 100J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 MHz 5000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)