    Littelfuse Inc. V14P300AUTO
    Part No.:
    V14P300AUTO
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14P300AUTO.pdf
    Description:
    VARISTOR 470V 6.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    AUMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    385 V
    Varistor Voltage (Min):
    423 V
    Varistor Voltage (Typ):
    470 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    140J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    400 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V14P300AUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14P300AUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14P300AUTO?
    Image V14P300AUTO V14P300AUTO2T
    Part Number V14P300AUTO V14P300AUTO2T
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Series AUMOV™ AUMOV™
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 300 V 300 V
    Maximum DC Volts 385 V 385 V
    Varistor Voltage (Min) 423 V 423 V
    Varistor Voltage (Typ) 470 V 470 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V 517 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 140J 140J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz 400 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)