    Littelfuse Inc. V14P275AUTO
    Part No.:
    V14P275AUTO
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14P275AUTO.pdf
    Description:
    VARISTOR 430V 6.5KA DISC 14MM
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    AUMOV™
    Maximum AC Volts:
    275 V
    Maximum DC Volts:
    350 V
    Varistor Voltage (Min):
    387 V
    Varistor Voltage (Typ):
    430 V
    Varistor Voltage (Max):
    473 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    130J
    Capacitance @ Frequency:
    450 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V14P275AUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14P275AUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14P275AUTO?
    Image V14P275AUTO4B V14P275AUTO V14P275AUTO2T V14P275AUTOA
    Part Number V14P275AUTO4B V14P275AUTO V14P275AUTO2T V14P275AUTOA
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm
    Series AUMOV™ AUMOV™ AUMOV™ AUMOV™
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 275 V 275 V 275 V 275 V
    Maximum DC Volts 350 V 350 V 350 V 350 V
    Varistor Voltage (Min) 387 V 387 V 387 V 387 V
    Varistor Voltage (Typ) 430 V 430 V 430 V 430 V
    Varistor Voltage (Max) 473 V 473 V 473 V 473 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 130J 130J 130J -
    Number of Circuits 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz 450 pF @ 1 MHz 450 pF @ 1 MHz 450 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)