    Littelfuse Inc. V14P230AUTO
    Part No.:
    V14P230AUTO
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14P230AUTO.pdf
    Description:
    VARISTOR 360V 6.5KA DISC 14MM
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    AUMOV™
    Maximum AC Volts:
    230 V
    Maximum DC Volts:
    300 V
    Varistor Voltage (Min):
    324 V
    Varistor Voltage (Typ):
    360 V
    Varistor Voltage (Max):
    396 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    105J
    Capacitance @ Frequency:
    550 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V14P230AUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14P230AUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14P230AUTO?
    Image V14P230AUTO V14P230AUTO2T
    Part Number V14P230AUTO V14P230AUTO2T
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Series AUMOV™ AUMOV™
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 230 V 230 V
    Maximum DC Volts 300 V 300 V
    Varistor Voltage (Min) 324 V 324 V
    Varistor Voltage (Typ) 360 V 360 V
    Varistor Voltage (Max) 396 V 396 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 105J 105J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 550 pF @ 1 MHz 550 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)