    Littelfuse Inc. V14P175AUTO
    Part No.:
    V14P175AUTO
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14P175AUTO.pdf
    Description:
    VARISTOR 270V 6.5KA DISC 14MM
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Maximum AC Volts:
    175 V
    Maximum DC Volts:
    225 V
    Varistor Voltage (Min):
    243 V
    Varistor Voltage (Typ):
    270 V
    Varistor Voltage (Max):
    297 V
    Energy:
    80J
    Capacitance @ Frequency:
    700 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V14P175AUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14P175AUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14P175AUTO?
    Image V14P175AUTO V14P175AUTO2T
    Part Number V14P175AUTO V14P175AUTO2T
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 175 V 175 V
    Maximum DC Volts 225 V 225 V
    Varistor Voltage (Min) 243 V 243 V
    Varistor Voltage (Typ) 270 V 270 V
    Varistor Voltage (Max) 297 V 297 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 80J 80J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 MHz 700 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)