    Littelfuse Inc. V14P150AUTO
    Part No.:
    V14P150AUTO
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14P150AUTO.pdf
    Description:
    VARISTOR 240V 6.5KA DISC 14MM
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Maximum AC Volts:
    150 V
    Maximum DC Volts:
    200 V
    Varistor Voltage (Min):
    216 V
    Varistor Voltage (Typ):
    240 V
    Varistor Voltage (Max):
    264 V
    Energy:
    70J
    Capacitance @ Frequency:
    800 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V14P150AUTO on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14P150AUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14P150AUTO?
    Image V14P150AUTO V14P150AUTO2T
    Part Number V14P150AUTO V14P150AUTO2T
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 150 V 150 V
    Maximum DC Volts 200 V 200 V
    Varistor Voltage (Min) 216 V 216 V
    Varistor Voltage (Typ) 240 V 240 V
    Varistor Voltage (Max) 264 V 264 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 70J 70J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz 800 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)