    Littelfuse Inc. V14MLA1206A
    Part No.:
    V14MLA1206A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV14MLA1206A.pdf
    Description:
    VARISTOR 18.1V 150A 1206
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Series:
    MLA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    10 V
    Maximum DC Volts:
    14 V
    Varistor Voltage (Min):
    15.9 V
    Varistor Voltage (Typ):
    18.1 V
    Varistor Voltage (Max):
    20.3 V
    Current - Surge:
    150 A
    Energy:
    0.4J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1200 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCV
    1. How to order V14MLA1206A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14MLA1206A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14MLA1206A?
    Image V14MLA1206A
    Part Number V14MLA1206A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Series MLA
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Maximum AC Volts 10 V
    Maximum DC Volts 14 V
    Varistor Voltage (Min) 15.9 V
    Varistor Voltage (Typ) 18.1 V
    Varistor Voltage (Max) 20.3 V
    Current - Surge 150 A
    Energy 0.4J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1200 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)