    Littelfuse Inc. V14E30PB1
    Part No.:
    V14E30PB1
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Description:
    VARISTOR 47V 4KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LV UltraMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    30 V
    Maximum DC Volts:
    38 V
    Varistor Voltage (Min):
    42.3 V
    Varistor Voltage (Typ):
    47 V
    Varistor Voltage (Max):
    51.7 V
    Current - Surge:
    4 kA
    Energy:
    32J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    5550 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V14E30PB1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V14E30PB1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V14E30PB1?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V14E30PB1.
    Image V14E30PB1
    Part Number V14E30PB1
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm
    Series LV UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 30 V
    Maximum DC Volts 38 V
    Varistor Voltage (Min) 42.3 V
    Varistor Voltage (Typ) 47 V
    Varistor Voltage (Max) 51.7 V
    Current - Surge 4 kA
    Energy 32J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 5550 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)