    Littelfuse Inc. V130LA20AP
    Part No.:
    V130LA20AP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV130LA20AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    LA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    130 V
    Maximum DC Volts:
    175 V
    Varistor Voltage (Min):
    184.5 V
    Varistor Voltage (Typ):
    205 V
    Varistor Voltage (Max):
    225.5 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    70J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V130LA20AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V130LA20AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V130LA20AP?
    Image V130LA20AP V130LA20APX10 V130LA20APX1347 V130LA20APX2855
    Part Number V130LA20AP V130LA20APX10 V130LA20APX1347 V130LA20APX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series LA LA LA LA
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 130 V 130 V 130 V 130 V
    Maximum DC Volts 175 V 175 V 175 V 175 V
    Varistor Voltage (Min) 184.5 V 184.5 V 184.5 V 184.5 V
    Varistor Voltage (Typ) 205 V 205 V 205 V 205 V
    Varistor Voltage (Max) 225.5 V 225.5 V 225.5 V 225.5 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 70J 70J 70J 70J
    Number of Circuits 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz 1000 pF @ 1 MHz 1000 pF @ 1 MHz 1000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)