    Littelfuse Inc. V07E30PB7
    Part No.:
    V07E30PB7
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV07E30PB7.pdf
    Description:
    VARISTOR 47V 1KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    LV UltraMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    30 V
    Maximum DC Volts:
    38 V
    Varistor Voltage (Min):
    42.3 V
    Varistor Voltage (Typ):
    47 V
    Varistor Voltage (Max):
    51.7 V
    Current - Surge:
    1 kA
    Energy:
    7J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1350 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V07E30PB7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V07E30PB7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V07E30PB7?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V07E30PB7.
    Image V07E30PB7
    Part Number V07E30PB7
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 7mm
    Series LV UltraMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 30 V
    Maximum DC Volts 38 V
    Varistor Voltage (Min) 42.3 V
    Varistor Voltage (Typ) 47 V
    Varistor Voltage (Max) 51.7 V
    Current - Surge 1 kA
    Energy 7J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1350 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)