    Littelfuse Inc. V07E250PL3T
    Part No.:
    V07E250PL3T
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV07E250PL3T.pdf
    Description:
    VARISTOR 390V 1.75KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    UltraMOV™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    250 V
    Maximum DC Volts:
    320 V
    Varistor Voltage (Min):
    351 V
    Varistor Voltage (Typ):
    390 V
    Varistor Voltage (Max):
    429 V
    Current - Surge:
    1.75 kA
    Energy:
    25J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    90 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V07E250PL3T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V07E250PL3T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V07E250PL3T?
    Image V07E250PL3T
    Part Number V07E250PL3T
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 7mm
    Series UltraMOV™
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 250 V
    Maximum DC Volts 320 V
    Varistor Voltage (Min) 351 V
    Varistor Voltage (Typ) 390 V
    Varistor Voltage (Max) 429 V
    Current - Surge 1.75 kA
    Energy 25J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)