    Littelfuse Inc. V05E20PL2T
    Part No.:
    V05E20PL2T
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 5mm
    Description:
    VARISTOR 33V 500A DISC 5MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 5mm
    Series:
    UltraMOV®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    20 V
    Maximum DC Volts:
    26 V
    Varistor Voltage (Min):
    29.7 V
    Varistor Voltage (Typ):
    33 V
    Varistor Voltage (Max):
    36.3 V
    Current - Surge:
    500 A
    Energy:
    2J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    850 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Features:
    Thermally Protected
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V05E20PL2T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V05E20PL2T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V05E20PL2T?
    Image V05E20PL2T
    Part Number V05E20PL2T
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 5mm
    Series UltraMOV®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 20 V
    Maximum DC Volts 26 V
    Varistor Voltage (Min) 29.7 V
    Varistor Voltage (Typ) 33 V
    Varistor Voltage (Max) 36.3 V
    Current - Surge 500 A
    Energy 2J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 850 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C