    Littelfuse Inc. TPSMF4L12A
    Part No.:
    TPSMF4L12A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTPSMF4L12A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD123FL
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    SOD-123F
    Series:
    TPSMF4L
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    19.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    20.1A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order TPSMF4L12A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TPSMF4L12A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSMF4L12A?
    Image TPSMF4L12A
    Part Number TPSMF4L12A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case SOD-123F
    Series TPSMF4L
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.1A
    Power - Peak Pulse 400W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)