    Littelfuse Inc. TPSMD43A
    Part No.:
    TPSMD43A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTPSMD43A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    TPSMD
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    43V
    Voltage - Breakdown (Min):
    47.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    69.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    43.2A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCJ)
    1. How to order TPSMD43A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TPSMD43A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSMD43A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPSMD43A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as TPSMD43A pin diagram, TPSMD43A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image TPSMD43A
    Part Number TPSMD43A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series TPSMD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
    Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)