    Littelfuse Inc. TP5KP60A
    Part No.:
    TP5KP60A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    P600, Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTP5KP60A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC P600
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    P600, Axial
    Series:
    TP5KP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    60V
    Voltage - Breakdown (Min):
    66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    52.7A
    Power - Peak Pulse:
    5000W (5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    P600
    1. How to order TP5KP60A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TP5KP60A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TP5KP60A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TP5KP60A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as TP5KP60A pin diagram, TP5KP60A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image TP5KP60A
    Part Number TP5KP60A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case P600, Axial
    Series TP5KP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
    Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52.7A
    Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)