    Littelfuse Inc. SV6016R2QTP
    Part No.:
    SV6016R2QTP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSV6016R2QTP.pdf
    Description:
    SCR 16A 600V HI TEMP TO220R
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    SV
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    10.2 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Current - Off State (Max):
    10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    188A, 225A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order SV6016R2QTP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SV6016R2QTP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SV6016R2QTP?
    Image SV6016R2QTP
    Part Number SV6016R2QTP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series SV
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 10.2 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Current - Off State (Max) 10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 188A, 225A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)