    Littelfuse Inc. SV6012N2TP
    Part No.:
    SV6012N2TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSV6012N2TP.pdf
    Description:
    SCR 12A 600V HI TEMP TO263
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    SV
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    7.6 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Current - Off State (Max):
    10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    100A, 120A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order SV6012N2TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SV6012N2TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SV6012N2TP?
    Image SV6012N2TP
    Part Number SV6012N2TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series SV
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 7.6 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Current - Off State (Max) 10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 120A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)