    Littelfuse Inc. SMAJ24CA
    Part No.:
    SMAJ24CA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMAJ24CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    SMAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    38.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    10.3A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order SMAJ24CA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMAJ24CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMAJ24CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ24CA.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ24CA pin diagram, SMAJ24CA datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMAJ24CA
    Part Number SMAJ24CA
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series SMAJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
    Power - Peak Pulse 400W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)