    Littelfuse Inc. SK040NTP
    Part No.:
    SK040NTP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSK040NTP.pdf
    Description:
    SCR 1KV 40A TO263
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    1 kV
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    40 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.8 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    25 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    40 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    60 mA
    Current - Off State (Max):
    30 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    430A, 520A
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order SK040NTP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SK040NTP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SK040NTP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK040NTP.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SK040NTP pin diagram, SK040NTP datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SK040NTP
    Part Number SK040NTP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 1 kV
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.8 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 25 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
    Current - Off State (Max) 30 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 430A, 520A
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C