    Littelfuse Inc. S8008NRP
    Part No.:
    S8008NRP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS8008NRP.pdf
    Description:
    SCR 800V 8A TO263
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    800 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    15 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    30 mA
    Current - Off State (Max):
    10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order S8008NRP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S8008NRP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S8008NRP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S8008NRP.
    7.How to contact us to get technical supports, such as S8008NRP pin diagram, S8008NRP datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image S8008NRP
    Part Number S8008NRP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Voltage - Off State 800 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
    Current - Off State (Max) 10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)