    Littelfuse Inc. S6010LS3
    Part No.:
    S6010LS3
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS6010LS3.pdf
    Description:
    SCR 600V 10A TO220
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Voltage - Off State:
    600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    10 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    8 mA
    Current - Off State (Max):
    5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220 Isolated Tab
    1. How to order S6010LS3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S6010LS3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S6010LS3?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S6010LS3.
    7.How to contact us to get technical supports, such as S6010LS3 pin diagram, S6010LS3 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image S6010LS3TP S6010LS3
    Part Number S6010LS3TP S6010LS3
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Series Teccor® -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging Tube Bulk
    Product Status Active Discontinued at Digi-Key
    Voltage - Off State 600 V 600 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV 800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 500 µA 500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 6.4 A 6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A 10 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA 8 mA
    Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A 83A, 100A
    SCR Type Sensitive Gate Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ) -40°C ~ 110°C