    Littelfuse Inc. S4015L56TP
    Part No.:
    S4015L56TP
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4015L56TP.pdf
    Description:
    SCR 400V 15A ITO220AB
    Shipping
    Inventory:494
    Series:
    Teccor®
    Package/Case:
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    30 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    9.5 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    15 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    40 mA
    Current - Off State (Max):
    10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    188A, 225A
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order S4015L56TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4015L56TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4015L56TP?
    Image S4015L56TP
    Part Number S4015L56TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series Teccor®
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 9.5 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 15 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA
    Current - Off State (Max) 10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 188A, 225A
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)