    Littelfuse Inc. S4010NRP
    Part No.:
    S4010NRP
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4010NRP.pdf
    Description:
    SCR 400V 10A TO263
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    15 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    10 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    30 mA
    Current - Off State (Max):
    10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order S4010NRP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4010NRP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4010NRP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S4010NRP.
    7.How to contact us to get technical supports, such as S4010NRP pin diagram, S4010NRP datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image S4010NRP
    Part Number S4010NRP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
    Current - Off State (Max) 10 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)