    Littelfuse Inc. S4010FS21
    Part No.:
    S4010FS21
    Package:
    TO-202 Short Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4010FS21.pdf
    Description:
    SCR 400V 10A TO202
    Package/Case:
    TO-202 Short Tab
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    200 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    10 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    6 mA
    Current - Off State (Max):
    5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-202
    1. How to order S4010FS21 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4010FS21 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4010FS21?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S4010FS21.
    Image S4010FS21
    Part Number S4010FS21
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-202 Short Tab
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 6.4 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA
    Current - Off State (Max) 5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C