    Littelfuse Inc. S4008NS3TP
    Part No.:
    S4008NS3TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4008NS3TP.pdf
    Description:
    SCR 400V 8A TO263
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    8 mA
    Current - Off State (Max):
    5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order S4008NS3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4008NS3TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4008NS3TP?
    Image S4008NS3TP
    Part Number S4008NS3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 500 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA
    Current - Off State (Max) 5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)