    Littelfuse Inc. S4008LS2TP
    Part No.:
    S4008LS2TP
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS4008LS2TP.pdf
    Description:
    SCR 400V 8A TO220
    Shipping
    Inventory:179
    Package/Case:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Voltage - Off State:
    400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    200 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    6 mA
    Current - Off State (Max):
    5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    SCR Type:
    Sensitive Gate
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Supplier Device Package:
    TO-220 Isolated Tab
    1. How to order S4008LS2TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S4008LS2TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S4008LS2TP?
    Image S4008LS2TP
    Part Number S4008LS2TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Voltage - Off State 400 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA
    Current - Off State (Max) 5 µA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    SCR Type Sensitive Gate
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C