    Littelfuse Inc. QJ8012RH4TP
    Part No.:
    QJ8012RH4TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQJ8012RH4TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 800V 12A TO220AB
    Shipping
    Inventory:999
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    QJ8012xHx
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    40 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order QJ8012RH4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QJ8012RH4TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QJ8012RH4TP?
    Image QJ8012RH4TP
    Part Number QJ8012RH4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QJ8012xHx
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)