    Littelfuse Inc. QJ6010L4TP
    Part No.:
    QJ6010L4TP
    Package:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQJ6010L4TP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS 600V 10A TO220
    Series:
    QJxx10xx
    Package/Case:
    TO-220-3 Isolated Tab
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    10 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    100A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order QJ6010L4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QJ6010L4TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QJ6010L4TP?
    Image QJ6010L4TP
    Part Number QJ6010L4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QJxx10xx
    Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)