    Littelfuse Inc. QJ6006N5TP
    Part No.:
    QJ6006N5TP
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQJ6006N5TP.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 6A TO263
    Series:
    QJxx06xx
    Package/Case:
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    100A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order QJ6006N5TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QJ6006N5TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QJ6006N5TP?
    Image QJ6006N5TP
    Part Number QJ6006N5TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QJxx06xx
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)