    Littelfuse Inc. QJ4004D3TP
    Part No.:
    QJ4004D3TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    TRIAC 400V 4A TO252
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    QJxx04xx
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    20 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order QJ4004D3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QJ4004D3TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QJ4004D3TP?
    Image QJ4004D3TP
    Part Number QJ4004D3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QJxx04xx
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)