    Littelfuse Inc. Q8016RH6TP
    Part No.:
    Q8016RH6TP
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ8016RH6TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 800V 16A TO220AB
    Package/Case:
    TO-220-3
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    167A, 200A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    80 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    70 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB-R
    1. How to order Q8016RH6TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q8016RH6TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q8016RH6TP?
    Image Q8016RH6TP
    Part Number Q8016RH6TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)