    Littelfuse Inc. Q8012RH5TP
    Part No.:
    Q8012RH5TP
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ8012RH5TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 800V 12A TO220AB
    Shipping
    Inventory:976
    Series:
    Qxx12xHx
    Package/Case:
    TO-220-3
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order Q8012RH5TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q8012RH5TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q8012RH5TP?
    Image Q8012RH5TP
    Part Number Q8012RH5TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series Qxx12xHx
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)