    Littelfuse Inc. Q8008N5TP
    Part No.:
    Q8008N5TP
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ8008N5TP.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 8A TO263
    Package/Case:
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order Q8008N5TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q8008N5TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q8008N5TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8008N5TP.
    Image Q8008N5TP
    Part Number Q8008N5TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)