    Littelfuse Inc. Q8006RH4TP
    Part No.:
    Q8006RH4TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ8006RH4TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220 Non-Isolated Tab
    1. How to order Q8006RH4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q8006RH4TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q8006RH4TP?
    Image Q8006RH4TP
    Part Number Q8006RH4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)