    Littelfuse Inc. Q6012RH2TP
    Part No.:
    Q6012RH2TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6012RH2TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 600V 12A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Qxx12xHx
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    15 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order Q6012RH2TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6012RH2TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6012RH2TP?
    Image Q6012RH2TP
    Part Number Q6012RH2TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series Qxx12xHx
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)