    Littelfuse Inc. Q6012NH1LEDTP
    Part No.:
    Q6012NH1LEDTP
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6012NH1LEDTP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 600V 12A TO263AB
    Package/Case:
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    8 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263AB (D2PAK)
    1. How to order Q6012NH1LEDTP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6012NH1LEDTP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6012NH1LEDTP?
    Image Q6012NH1LEDTP
    Part Number Q6012NH1LEDTP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)