    Littelfuse Inc. Q6012NH1LEDRP
    Part No.:
    Q6012NH1LEDRP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6012NH1LEDRP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNSTR 600V 12A TO263AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    8 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order Q6012NH1LEDRP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6012NH1LEDRP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6012NH1LEDRP?
    Image Q6012NH1LEDRP
    Part Number Q6012NH1LEDRP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)