    Littelfuse Inc. Q6008VH3TP
    Part No.:
    Q6008VH3TP
    Package:
    TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6008VH3TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251
    Package/Case:
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    15 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-251 (V-Pak/I-Pak)
    1. How to order Q6008VH3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6008VH3TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6008VH3TP?
    Image Q6008VH3TP
    Part Number Q6008VH3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)