    Littelfuse Inc. Q6008NH4TP
    Part No.:
    Q6008NH4TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6008NH4TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO263
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    83A, 100A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order Q6008NH4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6008NH4TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6008NH4TP?
    Image Q6008NH4TP
    Part Number Q6008NH4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)