    Littelfuse Inc. Q6006R5TP
    Part No.:
    Q6006R5TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ6006R5TP.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 6A TO220AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    Qxx06xx
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    65A, 80A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order Q6006R5TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q6006R5TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q6006R5TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6006R5TP.
    Image Q6006R5TP
    Part Number Q6006R5TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series Qxx06xx
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 80A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)