    Littelfuse Inc. Q4008DH4TP
    Part No.:
    Q4008DH4TP
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedQ4008DH4TP.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO252
    Package/Case:
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order Q4008DH4TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the Q4008DH4TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of Q4008DH4TP?
    Image Q4008DH4TP
    Part Number Q4008DH4TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)